Покупката е важна част от живота на всеки човек, всеки ден взимаме решение за покупка, но тук ще говорим конкретно за покупката на недвижим имот. В следващите две статии ще придобиете яснота за:
1. Защо купувам?
2. Къде купувам?
3. Какъв е ценовия диапазон и ще ползвам ли заемни средства (кредит)?
4.Какви са сроковете, които ме удовлетворяват?
Вие сте взели решение да закупите недвижим имот. Взимайки такова решение вие заставате в началото на един не лек път, осеян с много разнообразни емоции. Обикновено емоциите на КУПУВАЧА са в посока дали ще намери подходящото жилище, което да му „хареса“. В позиция емоция обикновено не взимаме адекватни решения. Затова е необходимо преди да започнем този процес да си отговорим писмено на няколко важни въпроси, които през целия процес ще ни държат „будни“.
Важните отговори на тези въпроси ще намерите тук, а при затрудение може да направите професионална консултация, която ще ви даде детайлна посока по вашия конкретен казус и формиране на правилата стратегия за една успешна сделка.
Защо купувам?
Тук подвъпросът е: Какви нужди покривам с тази покупка?
Жилищна нужда, нужда от регулярни приходи или нужда да съхраня финансови средства на „сигурно място“.
Когато си зададете този въпрос ще разберете какво ви кара да купувате.
Ако покривате жилищни нужди на семейството и имате определени приоритети и условия, с които не можете да направите компромис- запишете си ги конкретно.
Клиентите, които купуват имот за жилищни нужди обикновено изказват желанието си като изброяват брой спални и задължително район. Те са склонни да правят компромиси с тип строителство, изложение и етажност, стига имота да им покрива нуждите от използваемо жилищно пространство в конкретен район, в който обикновено са училища и детски градини на децата в семейството, а също и район на работно място. Това са задължителни условия, с които повечето млади семейства с деца се съобразяват. В този случай наистина е важно клиента да е конкретно ориентиран и да прави предварителни качествени професионални консултации, за да има яснота и да не губи ценно време.
Когато търсите имот за регулярни приходи (клиентите го наричат “имот за инвестиция“) е много важно предварително да вземете решение кое е по- важно за вас: локацията или прихода, който би реализирал такъв имот. Приоритетното за вас в този случай ще определи правилната стратегия за една успешна сделка.
Покупката
Пример: имам 250 000 евро на разположение. Към днешна дата за такава стойност бихте могли да купите един тристаен апартамент (две спални, дневна с кухненски бокс и трапезария). В добър район като Кръстова вада, Витоша, Малинова долина, Манастирски ливади – все райони, които се развиват, има живущи много млади семейства, има административни и офис сгради и „кипи живот“. Обаче я отговорете на този въпрос: Ако целта на инвестицията е само приход. Какъв месечен наем бих получил от тристаен апартамент в района, който следва да бъде довършен и обзаведен на много добро ниво. Или покупката на 10 броя паркоместа и възможния директен приход от наем от тях, който би се получил без допълнителни разходи като обзавеждане?
И на последно място, което съм загатнала в тази статия „да съхраня парите на сигурно място“. Когато купувате недвижим имот от тази позиция е много важно каква визия и намерения имате. За да имате яснота е важно да се конкретизира следното:
1. Имам определена сума и точно за нея бих искал да купя имот.
2. Имам определена сума и ще допълня с ипотечен кредит.
Когато искате са съхраните пари и да позлвате недвижимия имот като „сигурна касичка“ купувайте имоти за парите, с които разполагате.
Ако не ви стигат сумите за покупка на имот в София, купете в друг град. Купете в провинциалeн район, купете земеделска земя. Купете различен вид имот: офис, ателие, малко магазинче в кварталите, гараж и други подобни. Когато искате „сигурна касичка“ не допълвайте „сигурната касичка“ с несигурни кредити. Ако има сериозни катаклизми във финансовите нива и местната валута, които биха довели до риск за вашите налични пари, то такова нещо сериозно ще повлияе и на банковия сектор.
Покупката
И има една много сериозна причина за покупка на недвижими имоти, но тя касае и влиза вече в графата „бизнес с имоти“.
Това е отделна нужда и тя е търговска, при която покупката на недвижими имоти е свързана с тяхната продажба и генерирането на нетна печалба. За бизнеса с недвижими имоти ще има отделна статия.
Къде купувам?
Отговора на този въпрос е свързан с отговора на първия въпрос.
Важно е да имате информация за района, който избирате за покупка на вашия недвижим имот. Най- важния отговор, който следва да имате е: района нов ли е, развива ли се или е със затихващи функции. Ако в района „кипи ново строителство“ означава, че района е развиващ се. Цената на вашия имот ще се покачва или най-малкото имота ще задържи цена в криза. Това е много важно за изборите, които правим. Клиентите не харесват районите, които са „строителни площадки“, но в такъв момент на въздействие от кранове, шум от строежи и тракане. Масово клиентите избират „емоционално“ и не разбират обстоятелството, че имот в такъв район е ценен за покупка и/или инвестиция. В такива райони купувачи са основно млади хора, семейства с деца и инвеститори.
Има райони, характерни със своята тишина и спокойствие. Такива райони обикновено са извън шума на града- извън София и други градове. Това са малки китни селца в близост до големите градове с характерната за тях уединеност. Провинциално спокойствие и чист природен въздух. Тенденцията към днешна дата е покупка на такива имоти, които покриват изцяло жилищни нужди и гарантират на семейството хармония и уют далече от шума на града. Когато купувате мислете за „утре“. Този имот няма да изчезне. Важни са неговите жилищни характеристики, но също е важно и неговата бъдеща себестойност. И тук е момента да отбележим значението на локацията, която дава отговор на въпроса, поставен по- горе.
Следва продължение…