Тази поредица е за имотите в семейството и по конкретно – имуществена разделност. В тази статия ще повдигнем внимание върху разпределението на имотите в семейството в аспекта на имуществените отношения:
Имуществена разделност, особености;
Пиша тази статия в отговор на всички въпроси от мои клиенти, които вместо да се радват на предстоящото им събитие пред прага на олтара се налага да обсъждат съществуващи и бъдещи имуществени и финансови отношения.
Наблюдавам и усещам, че тези предварителни консултации създават на бъдещите двойки изключително неудобство и дискомфорт. Обикновено тези консултации не се провеждат в присъствието на двамата партньори, а по отделно и някак “скришно” един от друг. А в случаите, в които и двамата партньори притежават имоти, придобити преди сключването на брака се оказва по- лесно и нормално изобщо да не се сключва граждански брак.
Случва се често и обратното: партньорите вече имат сключен граждански брак и търсят разни разнообразни варианти да не придобиват имот по време на брака, защото ставали равноправни съсобственици, а сумата за покупката на същия била подсигурена от родители на единия съпруг или от продажба на други наследствени имоти. При моя покана единия съпруг да разговаря спокойно с другия и да се приложи „имуществена разделност“, клиентите ми реагират с фрази от рода на: „ е чак сега се разведохме“, или „ това директно означава развод“ или „ не мога да проведа този разговор, защото ще последва семеен скандал“.
Тук съм за всички вас да повдигна тази димна завеса и да обясня точно и подробно кое какво означава и какви са финансовите и правни последици, за да има яснота и да създам поне малко тема за размисъл и друга гледна точка, от която да се подсигури удобство и комфорт при обсъждането на тези въпроси между настоящите и бъдещи партньори и съпрузи.
Имуществена разделност
Вие сте чували, чели или консултирали такива казуси и вероятно знаете и имате общо понятие за: имуществена разделност, брачен договор и СИО (съпружеска имуществена общност). Това, което не знаете е КОГА, ПО КАКЪВ НАЧИН и КАК да поднасяте на партньорите си тези въпроси за обсъждане. И още по редно е да смятате, че това изначално е една нормална тема за комуникация между партньори и бъдещи такива.
Въпросите, свързани с имотите в семейството, са от съществено значение за всеки, който встъпва в брак или живее в партньорство. Разбирането на правните рамки, регулиращи имуществените отношения между съпрузите, е ключово за избягване на конфликти и защитата на правата на всяка страна.
За повече информация и яснота конкретно по вашия казус може да заявите правна, финансова или обща консултация.
Създаден за вас: Бързо, лесно, удобно онлайн.
И така нека обясня как стоят нещата при
Имуществена разделност – особености
За да има имуществена разделност е необходимо първо да има сключен граждански брак. Ако партньорите живеят на семейни начала създаване на имуществена разделност не е възможна, защото изначално тя съществува между тях по право. Така, че говорим за имуществена разделност само когато има сключен граждански брак.
Имуществената разделност представлява правен режим, при който всеки съпруг запазва собствеността си върху имуществото, което е придобил преди и по време на брака. Този режим е предпочитан от много двойки, които желаят да запазят финансовата си независимост и яснота по отношение на собствеността.
ПРЕДИМСТСВА на имуществената разделност:
1.Финансова независимост: Всеки съпруг управлява своите активи и дългове независимо от другия, което може да предотврати финансови спорове. В този случай при кредитиране или ипотека на недвижим имот (законова или договорна) участва само единия съпруг. В този случай попадат и приходите от имот, който се отдава под наем, собственост на единия съпруг и съответно той е длъжен да ги декларира и да плаща съответните данъци.
2.Прозрачност: Яснота относно кой какво имущество притежава. Без да има спорове между партньорите кой какви пари е дал или кой повече е дал. Било то за имот, обзавеждане, довършване и подобни разходи по стопанисването на всеки недвижим имот.
НЕДОСТАТЪЦИ при имуществена разделност:
Недостатъците при имуществената разделност според повечето клиенти са са по- скоро емоционално изразени, когато партньорите не са равностойни. Разбират ги като:
1.Липса на споделяне на активите: Този режим може да бъде възприет като липса на споделяне и подкрепа в брака. От моя опит обикновено съпругите- майки, които не са финансово стабилни и изразяват недоволство като приемат тази претенция лично и емоционално. НО от друг страна са съпругите-майки, които имат финансова стабилност и независимост. Те са склонни да приемат и подкрепят имуществената разделност. Защото тяхната гледна точна е от позицията на стабилен и равнопоставен партньор.
2.Сложност при управлението: Възможно е да възникнат усложнения при разделянето на съвместно придобитото имущество, особено ако няма ясни договорености.
ПОВЕЧЕТО клиенти смятат, че при режим на имуществена разделност съпрузите не могат да придобиват заедно имот. Краткия отговор е, че могат. Тогава стават обикновени съсобственици, всеки с определени квоти според финансовото участие в покупката на недвижимия имот.
За повече информация и първоначална правна или обща консултация.