За да се случи една успешна покупка на вашия недвижим имот е необходимо да се следва определена хронология. Разделям я в две части:
I. Подготовка за покупка на имот
1. Поставете си срокове. Вземете непоколебимо решение за покупка СЕГА.
Когато се подготвяте за покупка на вашия недвижим имот е много важно първо да вземете решение, че покупката следва да се случи в определено време. Да има начало и краен срок. Вашето търсене покрива вашите нужди. Само вие имате отговорите на правилно зададените въпроси. Когато се колебаете и не можете да си поставите ясни срокове ние сме тук за вас.
2. Изберете конкретни райони.
Запознайте се предварително с района/ите, който сте избрали. Къде и как е организиран обществения транспорт? Има ли училища и детски градини? Има ли здравни центрове и спешни или денонощни кабинети? Има ли други важни неща за вас?
Обикновено клиентите се ориентират само по обществен транспорт- Метростанция. Да, това неминуемо е много важно, но за райони, в които все още няма изградена Метростанция проверете проекта за бъдещи такива. Къде се предвиждат следващите метростанции? В какви бъдещи срокове ще бъдат изпълнени? Покупката на имот предполага дългосрочно ползване. Необходимо е да има информираност относно проектите за бъдещия обществен транспорт. Изграждането на бъдещи линии на метро ще увеличи цената на вашия имот. За „развиващите се райони“ това са бъдещи проекти и вие може предварително да ги проследите. Има информация в интернет.
3. Конкретизирайте вашия вид имот
Когато решите да започнете търсенето, имайте вече конкретика. Какъв имот точно търся? Колко спални помещения? На какво държа и с какво няма да направя компромис? А с какво ще направя? А има ли такива имоти в района, които ме устройват мен?
Често ми се е случвало клиентите да търсят и искат определен район, но нетипични за същия имоти. Примерно: Много харесвам кв. „Драгалевци“- чист въздух, свежо, спокойно, в полите на Витоша. Но искам апартамент и то малък, бюджетен.
Конкретно този район е характерен с фамилни къщи. Има и жилищни блокове, но те не предлагат такова разнообразие и възможности. Има жилищно строителство около същинското Драгалевци и се налага да правите компромиси. Примерите са много. Затова мислете, консултирайте се предварително, за да не губите време и да пилеете ценна енергия в непостижими неща.
Подготовка за покупка на имот
4. Определете бюджета точно
Когато задавате параметри на търсенето в търсачките за продажба на имоти не излизайте извън вашия бюджет. Освен цената, която сте склонни да дадете за покупка на имот е много важно да знаете, че ви е необходим допълнителен бюджет за разходи. Това са нотариални такси, местен данък, комисионни възнаграждения, банкови такси при кредити и др. Ако сте с налични средства предвидете описаните разходи.
Когато определяте бюджет за покупка, имайте яснота какъв имот искате да купите: за ремонт, готов за живеене, или имот в строеж. Необходимо е да имате конкретика, като съобразите търсенето и бюджета с т.1. Много е важно да знаете за кога ви е необходим имота и какви нужди покрива. Опита ми показва, че повечето клиенти нямат реална представа за детайлите. Бързат с покупката, за да се нанесат да живеят, а в същото време искат по-бюджетен апартамент и избират имоти за съществени ремонти, само защото „бил изгоден“. Това , че цената на продажбата е по- ниска, изобщо не означава, че имота е изгоден конкретно за вас.
Ако искате да закупите имот с ипотечен креди от Банка, предварителната финансова или обща консултация е абсолютно задължителна. Така ще определите адекватен и реален бюджет както за покупка, така и за разходи по самата покупка. Банките предлагат различни финансови продукти, които могат да се организират правилно за вашите нужди.
Подготовка за покупка на недвижим имот
5. Потърсете добър консултант/ търговец/брокер
Повечето клиенти свързват търговеца само с допълнителни разходи, като изобщо не могат да разберат за какво им е нужен търговец/брокер, след като имат финансов консултант, адвокат, архитект и др. Моля обърнете внимание и задайте предварително въпросите си към своите консултанти. Кой къде и с какво ще ви бъде полезен. Адвоката с изповядването на сделката, финансовия консултант с кредитирането, а докато стигнете до там кой ще бъде с вас? Кой ще ви организира огледи, сами ли ще търсите и обикаляте по домовете на продавачите. А частните обяви достоверни ли са? А този, който е пуснал обява за продажба без брокер, собственик ли е? А защо не иска брокер/търговец?
От какво се притеснява? Търговеца задава предварително много въпроси и може да изглежда досадно на някои собственици, но принципно имот, които се продава от брокер, може да се счита за предварително „ревизиран“. На пазара има много качествени посредници, които могат да бъдат полезни в процеса за реализиране на една успешна покупка. Помислете, консултирайте се предварително и за това. Имайте яснота. Това прави процеса по-лесен и удобен за вас.
6. Организирайте огледи
Огледите на недвижимите имоти дават пълна и реална представа за имота. Многото хубави и професионално направени обяви и снимки не винаги водят до това, което първоначално сте харесали. Не се „пестете“ с огледи. Необходимо е да имате определен конкретен часови диапазон и ден за провеждане на присъствени огледи. За много обяви има направени видеа. Много нови сгради се рекламират с визуализации. Те дават яснота, но обикновено не дават яснота за детайлите. При организиране на огледите е важно да „не се разпилявате“. Бъдете последователни. И не правете безбройни огледи на имоти, които забравяте още на следващия ден.
В моята практика има случаи на клиенти с по 30-40 огледа е все още търсещи исканите имоти. Усетите ли се, че вървите в тази посока си отговорете на въпроса: това, което търся съществува ли? Има ли синхрон между търсене, цена и район? Къде допускам грешка? Какво следва да променя в търсенето? Затова бъдете предварително информирани. Имайте план „Б“. Не губете време в „лутане“. И разберете най- важното: чудо няма да стане.
А когато вече стигнете до определен имот и го разпознаете като „вашият“ то тогава започва съществения процес на самата покупка.